امروز جمعه, 30 ارديبهشت 1401
  • تماس با ما : 88854686
  • ساعت : ۱۱:۴۰:۳۱
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۰۹ 
  • کد خبر : ۹۱۰۶
سفر استانی رییس سازمان
گزارش سفر استانی رییس سازمان و هیئت همراه و روسای سازمان نظام مهندسی معدن استان ها به استان یزد

اولین برنامه سفر؛ دیدار دکتر نبئی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران و تعدادی از رؤسای سازمان های نظام مهندسی معدن کشور

این دیدار به منظور وحدت رویه و هماهنگی های لازم برای دیدار از مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد صورت پذیرفت.

 

دومین برنامه این سفر؛ دیدار دکتر نبئی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با آیت‌الله ناصری نماینده ولی فقیه در استان یزد و امام جمعه شهر یزد

در این دیدار با توجه به نقش برجسته ائمه جمعات در اقشار مختلف جامعه جهت همکاری در رفع معارضین محلی درخواست مساعدت گردید که با استقبال آیت الله ناصری و ارشادات لازم، ایشان قول همکاری و مساعدت لازم را دادند.

آیت‌الله محمدرضا ناصری، در دیدار با رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور اظهار داشت: معادن، انفال و از ذخائر الهی و منابع عمومی هستند و همه عواید آن باید به همگان برسد، اما بهره‌وری‌ها باید حساب شده و برنامه ریزی شده باشد و مانند چاه‌های نفت، بهره‌برداری از آنها نباید بی‌برنامه یا با برنامه‌های مقطعی کوتاه مدت باشد.

وی با اشاره به وجود تحریم‌ها در کشور عنوان کرد: در این شرایط نمی توانیم سرمایه های بزرگی همچون معادن را به سرعت از دست بدهیم و فروش خام آنها با قیمت‌های ناچیز، عقلانی نیست.

ناصری بیان کرد: سفره نعمت الهی برای بهره برداری همگان گسترده شده اما نباید آن را هدر بدهیم و باید تلاش شود تا نعمات آن عاید مردم هم شود.

امام جمعه یزد ادامه داد: فرآوری و استفاده بهینه از معادن بسیار حائز اهمیت است و نباید مواد معدنی را بدون فرآوری به فروش برسانیم بلکه باید به آنها ارزش افزوده دهیم تا منابع کشور، مفت در اختیار سایر کشورها قرار نگیرد.

ناصری عنوان کرد: بخش خصوصی که در این عرصه ورود کرده، باید عوارض و خمس درآمد خود را از انفال پرداخت کند تا مردمی که معادن در منطقه آنها در حال بهره برداری هستند نیز منتفع شوند.

وی ادامه داد: بخش خصوصی که در حال بهره برداری از معادن هستند باید همچنین به مسائل فرهنگی، جاده، آب و نیازهای و مشکلات مردم در مناطق استقرار معادن توجه کنند و مسئولیت‌های اجتماعی خود را به درستی به انجام برسانند.

ناصری همچنین با انتقاد از اینکه درآمد معادن در بانک‌هایی غیر از بانک‌های استان یزد سرمایه گذاری می شود، افزود: این سرمایه ها باید به استان باز گردد و در استان سرمایه گذاری شود.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه ذخائر برخی معادن ظرف چند سال آینده تمام می شود، تصریح کرد: برنامه ریزی برای بهره برداری از معادن باید به نحوی باشد که آیندگان نیز از منافع آن بهره مند باشند نه اینکه زمین را خالی از ذخائر معدنی کنیم.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی که کار بهره برداری از این ذخایر عظیم و ارزشمند را بر عهده دارد، باید به فکر مشکلات مردم نیز باشند و هم از نظر مالی و هم برنامه ریزی، سایر بخش‌های استان را همراهی کنند به عنوان نمونه اکنون کشور درگیر مسئله خوراک دام است در حالی که ظرفیت برای تولید خوراک دام در کشور وجود دارد و پسندیده است از توان بخش خصوصی در این راستا استفاده شود.

ناصری ادامه داد: بخش خصوصی در حوزه صنعت و معدن دست دولت را بگیرند و کمک کنند تا دولت از بحران‌های اقتصادی که با آن مواجه است، عبور کند.

 

 

دیدار دکتر نبئی با محمدرضاعلمدار یزدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد سومین برنامه این سفر بود

در این جلسه موضوع اصلی مورد بحث، بکارگیری مسئولین فنی واحدهای صنایع معدنی بود که با استقبال رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد روبرو گردید و با دستور ایشان این امر به جد در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

 

 

چهارمین برنامه سفر؛ دیدار دکتر نبئی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با مهران فاطمی استاندار یزد

در این دیدار دکتر نبئی و هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان یزد سه درخواست از استاندار را مطرح نمودند؛

1-تشکیل مدارس تخصصی حوزه معدن و صنایع معدنی در استان

2-رفع مشکلات نظارت بر حفاری چاه های آب از طریق سازمان نظام مهندسی معدن استان

3-رونق بخشیدن به صنعت ژئوتوریسم استان

  مهران فاطمی، استاندار یزد در نشست مشترک با رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران برگزار شد، با اشاره به قید دو موضوع گردشگری و معدن به عنوان موضوعات مورد تاکید رئیس جمهور در حکم انتصاب خود، اظهارداشت: برای اولین بار در حکم انتصاب استاندار، با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های منطقه‌ای استان یزد دو محور گردشگری و معدن برجسته شده، لذا مسئله معدن برای ما یک اولویت اساسی محسوب می‌شود.

او استراتژی و راهبرد اساسی استان یزد در بحث معادن را تکمیل زنجیره تولید و جلوگیری از خام فروشی عنوان و خاطرنشان کرد: استان یزد در حال حرکت در مسیر تکمیل چرخه تولید؛ از استخراج سنگ آهن تا تولید ورق و صنایع پایین دستی است.

استاندار یزد در ادامه به اظهار گلایه مردم استان در خصوص حجم عظیم برداشت از معادن و به دنبال آن تخریب زیست محیطی و مشکلات خاص آن، اشاره و با تاکید بر لزوم انجام مسئولیت‌های اجتماعی معادن، تصریح کرد: مسئله تامین آب استان مهمترین مسئله مهم و اساسی یزد و لازمه‌ی توسعه این استان است لذا شورای عالی معادن می‌تواند به تجمیع مسئولیت‌های اجتماعی معادن و هدایت آن برای تامین آب استان کمک کند.

فاطمی با بیان اینکه با حل مسئله آب استان، چالش جدی غیر قابل مدیریت در استان نخواهیم داشت، بیان کرد: پروژه آب برای یزد؛ صرفا یک پروژه عمرانی نیست بلکه یک پروژه تمدنی است؛ در واقع تمدن نوین و جدید یزد بر پایه آب انتقالی به یزد شکل می‌گیرد.

او با بیان اینکه یزد، دومین استان معدنی و اولین استان با تنوع زیاد مواد معدنی در کشور است، خواستار تصویب مشارکت جدی معادن در پروژه انتقال آب یا تعیین راهکار‌های آن برای مشارکت در این پروژه شد.

 طرح موضوع راه اندازی هنرستان معدن به ویژه در شهرستان‌های معدنی؛ در شورای آموزش و پرورش استان و تصویب این موضوع و نیز تقویت بعد گردشگری معادن و طرح آن در شورای ویژه گردشگری از دیگر محور‌های نشست مشترک استاندار یزد با رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران بود.

 

آخرین برنامه سفر؛ بازدید دکتر نبئی و روسای سازمان نظام مهندسی معدن استان ها از مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور به همراه روسا سازمان های نظام مهندسی معدن استان ها  از مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی آباد بازدید نمودند.
در ابتدا این گروه طی یک بازدید میدانی که توسط حمیدرضا حمایت؛ مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد، حمید منصوری ده شعیبی؛ مدیر مالی، اداری و بازرگانی،حسین جعفری؛ رئیس حراست، محسن حاجی قاسمی؛ رئیس معدن، اکتشاف و فرآوری، امیر کاباره؛ رییس ایمنی و بهداشت و محیط زیست و حمید حسن خانی؛ رئیس روابط عمومی صورت پذیرفت در جریان وضعیت و میزان پیشرفت پروژه قرار گرفتند.


 

*معدن سرب و روی مهدی آباد واقع در استان یزد از بزرگترین معادن سرب و روی جهان است که با احداث کارخانه های سرب و روی در این مجتمع نزدیک به ۲٫۵ درصد فلز روی جهان تولید خواهد کرد. در حال حاضر فاز نخست احداث کارخانجات فرآوری بیش از ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و مقرر است مطابق برنامه در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

 

روابط عمومی سازمان

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0