امروز دوشنبه, 1 مرداد 1403
  • تماس با ما : 88854686
  • ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ 
  • کد خبر : ۱۰۸۴۴
سفر استانی
گزارش دومین سفر استانی دكتر بستامی، رییس سازمان، مهندس اسدی، دبیر اجرایی شورای مركزی و هیئت همراه به استان اصفهان-آبان 1401

دومین سفر استانی دکتر بستامی، رییس سازمان با افتتاح رسمی هفدهمین نمایشگاه تخصصی سنگ، معادن، ماشین آلات و صنایع وابسته (واقع در نمایشگاه بین المللی اصفهان) توسط ایشان آغاز گردید

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در مراسم افتتاحیه:

324 معدن در اصفهان مربوط به سنگ‌های تزئینی است

‌‌‌‌رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه قدمت معدن کاری به ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد، اظهار کرد: معدن تفاوت مشهودی با حوزه صنعت و ساختمان دارد، چراکه معدن ریسک بالایی دارد و ماهیت آن خشن و سخت بوده و ذخایر آن غیرقابل‌تجدید است.

بستامی با اشاره به اینکه تعداد پروانه‌های اکتشاف معدن در کشور ۱۰۲۰ پروانه و گواهی کشف حدود ۵۴۰ مورد است، تصریح کرد: براساس آخرین آمار سازمان زمین‌شناسی کشور ذخایر معدنی کشور براساس عملیات اکتشافی ۶۰ میلیارد تن است و همچنین ۸۱ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور شناسایی شده است.

‌‌‌‌وی افزود: متاسفانه از ۱۲ هزار پروانه بهره‌برداری معدن ۶۷۰۰ پروانه فعال است و در کشور ۱۷ هزار صنایع معدنی وجود دارد، ۶۲ درصد ذخایر معدنی ایران به مصالح ساختمانی، شن، ماسه، سنگ و ... تعلق دارد

 

برگزاری جلسه هم اندیشی با مهندس کمیلی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت و مهندس سرجوقیان معاون معدنی استان اصفهان

 

در این جلسه طرفین مشکلات خود را مطرح نموده و بر همکاری های بیشتر تا رفع این مشکلات تاکید کردند که یکی از اساسی ترین آنها بحث دقت در آمار و اطلاعات همچنین هوشمند سازی دو سازمان به صورت همزمان است.
دکتر بستامی ضمن اعلام ابلاغ بخشنامه صنایع معدنی به کل کشور خواستار اجرای دقیق آن مطابق با قانون شد.

 

سومین جلسه از اولین میز سنگ کشور در استان اصفهان با حضور دکتر بستامی, رییس سازمان، دکتر شکوری، رییس انجمن سنگ ایران، مهندس کمیلی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، مهندس جودکی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، مهندس سرجوقیان، معاون معدنی استان اصفهان، دکتر مبصر، رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان اصفهان و دیگر مسئولان و فعالان این حوزه برگزار گردید.

دکتر بستامی در این رویداد مطرح نمود؛

بهره برداران معادن سنگ بهتر است در راستای توسعه پایدار به مدیریت باطله معادن سنگ توجه ویژه‌ای داشته باشند و برای سنگهای استخراجی بجای درجه بندی از گروه یا گرید بندی استفاده شود

 

برگزاری جلسه هم اندیشی با اعضای هیئت مدیره و ارکان نظام مهندسی معدن استان و جلسه بررسی مسائل و مشکلات سازمان نظام مهندسی معدن و ارائه راهکارهای لازم با پرسنل سازمان نظام مهندسی معدن استان اصفهان به صورت جداگانه

دکتر بستامی خواستار مشارکت هر چه بیشتر ارکان و پرسنل سازمان نظام مهندسی معدن استان ها در حل مسائل و مشکلات سازمان گردید و تاکید داشت دستورالعمل­هایی که برای اظهار نظر به استانها ارسال می­گردد موشکافانه بررسی و با مشارکت صد در صدی پاسخ داده شود.

همچنین هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو با حضور ریاست سازمان آغاز به کار نمود

سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در ابتدا با مشارکت سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان بر اساس معاهده ازمیر و با هدف اعتلای سطح زندگی اقتصادی مردم منطقه در 1984 تاسیس گردید.
افغانستان،تاجیکستان،آذربایجان،ازبکستان،ترکمنستان،قزاقستان،قرقیزستان در 1992 به این سازمان ملحق شدند. از جمله اهداف دیگر سازمان گسترش تجارت درون منطقه ای و فرا منطقه ای و همچنین تلاش در جهت ادغام تجارت کشورهای منطقه با تجارت جهانی است. اداره امور اکو در وزارت امور خارجه به منظور ارتقای سطح همکاری ها بین کشورهای عضو شکل گرفت. در این رابطه اداره اکو با وزارتخانه ها و سازمان های داخلی و خارجی مرتبط همکاری می کند. در واقع این اداره مسوولیت هماهنگی بین نهادهای داخلی با دبیرخانه و طرفهای ذیربط در سایر کشورهای عضو را بر عهده دارد.

 

بازدید از معدن باما آخرین برنامه سفر استانی بود

 

شرکت باما با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت یکی از تولید کنندگان کنسانتره سرب و روی در ایران میباشد . تمامی مراحل تولید از اکتشاف، استخراج تا فلوتاسیون و کلسیناسیون بدست کارکنان آن در یک مجتمع عظیم معدنی و صنعتی به وسعت حدود چهل کیلومتر مربع انجام میگیرد . موقعیت اصلی فعالیت شرکت در رشته کوه ایرانکوه و برروی ذخایر سرب و روی این منطقه متمرکز است که در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است.

🔺گفتنی است این معدن دارای تعدادی  سینه کار است که به روش روباز و چند پله‌ای «multiple bench» استخراج می شود ودر بعضی از قسمت های ذخیره باتوجه به حد نهایی معدن و عیار حد اقتصادی به روش زیر زمینی استخراج می شود که در این معدن از سه روش زیر زمینی  «stope & pillar  و «sub level stoping»  و  «sub level caving» به طور همزمان استفاده می شود.

 

روابط عمومی سازمان

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0